Opisy ras
KOT ROSYJSKI NIEBIESKI
Nie chcielibyśmy tu rozpisywać się o historii rasy, mimo iż jest ciekawa. Skupmy się natomiast na wspaniałym wyglądzie i charakterze kotów Rosyjskich Niebieskich.
Gdy poznaliśmy tę rasę pierwszym co nas zachwyciło to wygląd. Są to koty średniej wielkości. Mają piękne pluszowe futerko o barwie niebiesko-szarej. Ta krótka sierść nie przysparza właścicielom problemów. Nie wymaga bowiem zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych, wystarczy regularnie głaskać kota. Oczy kotów rosyjskich są duże o kształcie migdała i w pięknym zielonym kolorze. Budowa ciała jest delikatna i pełna elegancji.
Podobnie jest z charakterem. Rusek jest kotem o dużej wrażliwości i inteligencji. Od młodego wieku jest ciekawski i wszędobylski. Uwielbia przebywanie w towarzystwie domowników i zabawy z nimi. Każda półka, do której ma dostęp na pewno doczeka się odwiedzin. Te skoczne koty są jednak na tyle delikatne, iż rzadko coś niszczą. Przy niewielkim nakładzie sił z naszej strony można nauczyć je kilku sztuczek, np. aportowania piłeczek.
Bardzo dobrze adoptują się w rodzinach z dziećmi a także z psami, o ile te nie są agresywne. Lubią gości w domu, choć na początku wizyty reagują pewnym onieśmieleniem, ale i zaciekawieniem. Uwielbiają natomiast pieszczoty. Głaskanie i tulenie przez domowników „to jest to” i rzadko nie mają na to ochoty. Jeśli tak się jednak zdarzy to nie drapią ani nie gryzą tylko po prostu odejdą w inne miejsce. Koty te chcą być częścią rodziny. I za to są ubóstwiane przez swoich właścicieli. O ile to my jesteśmy ich właścicielami a nie odwrotnie…
KOT TONKIJSKI
Koty tonkijskie to wspaniała rasa pochodząca z krzyżówek kotów syjamskich z kotami burmańskimi. W kocie tonkijskim nastąpiło zrównoważenie syjama i ożywienie spokojnej burmy. Są kotami średniej wielkości. Mają muskularną budowę i harmonijne proporcje ciała. Ważą od 2,5 do 5 kg. Głowa ma kształt zaokrąglonego klina, jest trochę dłuższa niż szersza. Średniej wielkości uszy są szersze u podstawy i zaokrąglone na końcach. Oczy w kształcie migdała, w zależności od umaszczenia, mogą mieć kolor akwamarynowy (najbardziej pożądany), turkusowy, niebieski, zielony lub zielonożółty. Okrywa jest średnio krótka, delikatna, jedwabista i gęsta, ściśle przylegająca do ciała, jest pozbawiona podszerstka, a więc ogólnie koty tej rasy mają znikome wymagania pielęgnacyjne. Sklasyfikowano wiele odmian kolorystycznych. W przypadku wszystkich barw, dolna część ciała jest nieco jaśniejsza od grzbietu. Na pyszczku występuje ciemniejsza maska. Ciemniejsze mogą być również ogon, łapy i uszy. Ogon dość długi, zwężający się ku końcowi, lekko wygięty.
Wśród cech charakteru kotów tej rasy należy podkreślić ich ogromny temperament i odwagę, a jednocześnie spokój, czułość i ogromne przywiązanie do człowieka. Są to koty bardzo kontaktowe, ufne, otwarte, ciekawskie, wesołe i inteligentne. Chętnie przebywają wśród ludzi i z wielkim zainteresowaniem witają gości. Bardzo chętnie uczestniczą
w zabawie. Są skoczne i zwinne, a jednocześnie ostrożne. Nie niszczą i nie dewastują mieszkań. Uwielbiają pieszczoty i nigdy nie mają ich dość. To koty, których nie można zagłaskać na śmierć.
Nie są zaborcze, jednakowo miłością obdarzają wszystkich członków rodziny, nawet tych najmniejszych i czworonożnych. Towarzyszą człowiekowi we wszystkich pracach domowych. Nazywane są kotami o psim charakterze. Człowiek to całe życie tonki. Często się odzywają, ale nie są tak głośne jak syjam. Koty tonkijskie reagują na swoje imię, szybko uczą się chodzenia na smyczy, a przy odrobinie cierpliwości i wyczucia stosunkowo łatwo można je nauczyć aportowania i wielu innych sztuczek.
Tonki to absolutni pacyfiści, nie drapią, nie syczą ani w żaden inny sposób nie wykazują agresji. To wyjątkowe czyściochy, nigdy nie zdarza im się załatwiać poza kuwetą. Ich niewielkie rozmiary czynią je kotami idealnymi do mieszkań nawet gdy jesteśmy posiadaczami dwóch tonek. Dwa są lepsze od jednego, bo koty te nie lubią być długo same, gdy ich człowiek pracuje, strasznie tęsknią i nie znoszą samotności.
Koty tonkijskie, z uwagi na swój zrównoważony charakter i otwartość, często z wielkim powodzeniem są wykorzystywane do felinoterapii.